Алкоголізм є захворюванням, яке виникає при систематичному вживанні спиртних напоїв і характеризується патологічним потягом, фізичною і психічною залежністю від алкоголю. У клініці алкоголізму виділяється три стадії даного захворювання.
На першій стадії, тривалістю від 1– й до 5 років, у хворого виникає синдром психічної залежності до спиртного, в передчутті випивки у нього поліпшується настрій, а в тверезому стані він постійно відчуває почуття незадоволеності. У хворого поступово знижується кількісний контроль, він п'є, в основному, до середнього, а в деяких випадках і до важкого сп'яніння. Хворий може відчувати на собі астенічні прояви або неврологічні дисфункції.
Друга стадія може тривати від 5 до 10 років. Вона характеризується ускладненням всіх перерахованих вище симптомів. Хворий набуває патологічний потяг до спиртного, він сам мотивує себе для алкоголізації. Забуваються окремі епізоди періоду сп'яніння, алкогольна амнезія і потяг до алкоголю стає більш інтенсивним. В цей період змінюється форма зловживання алкоголем, що виражається в схильності до постійного або періодичного вживання спиртних напоїв протягом захворювання. Запої виражені в періодах щоденного пияцтва, які можуть тривати від декількох днів до декількох тижнів. Спостерігається фізична алкогольна залежність. Різкі обриви пияцтва супроводжуються тремором кінцівок і відсутністю апетиту, блювотою і безсонням, нудотою і запамороченням, болями в області печінки і серця.
Третя стадія знаходиться в проміжку від 10 і приблизно до 15-20 років. Подальший розвиток зазнають такі прояви, як втрата кількісного контролю, алкогольні амнезії, абстинентний синдром і патологічний потяг хворого до алкоголю. Втрачається ситуаційний контроль, настає повна втрата інтелектуальних можливостей людини. Головною ознакою переходу хворого до третьої стадії є зниження толерантності до спиртного, сп'яніння робить дуже сильний вплив від досить малих доз. Кожне алкогольне сп'яніння призводить до амнезії, а відсутність кількісного контролю над ним, разом із зменшеною переносимістю часто призводять хворого до смертельного передозування.