Фіброаденомою молочної залози називають доброякісну пухлину округлої форми, яка розташована в залізистій тканині грудей. Виникає вона на одній молочній залозі, вкрай рідкісні випадки двосторонньої фіброаденоми.
Намацати фіброаденому може будь-яка жінка. На дотик фіброаденома являє собою невелику кульку (до 3 см в діаметрі) з гладкою поверхнею, яка, на відміну від ракової пухлини, при натисканні легко зсувається.
Фіброаденома молочної залози у більшості випадків безболісна, не переростає в злоякісну пухлину і не доставляє особливого занепокоєння.
Винятком з правил є листоподібна фіброаденома, яка може перерости у злоякісну пухлину (саркому). Цьому виду фіброаденоми характерні спочатку повільне, потім дуже швидке зростання, а також розміри. Пухлина може досягати 45 см.
У групу ризику потрапляють юні дівчата в період статевого дозрівання, коли спостерігаються різкі стрибки жіночого гормону – естрогену. З цієї ж причини сюди відносять жінок на порозі менопаузи. Після настання менопаузи пухлина скорочується. Це пов'язано зі зменшенням кількості жіночого гормону.
Причини виникнення фіброаденоми молочної залози достовірно не відомі. Передбачається, що велику роль при виникненні хвороби відіграє гормональний фон. У підлітків в період статевого дозрівання спостерігається викид великої кількості естрогену. Після 40-50 років, навпаки, організм перестає виробляти жіночий гормон. Спровокувати цю хворобу і її зростання можуть прийом оральних контрацептивів, вагітність і годування груддю. Також до причин виникнення фіброаденоми можна віднести спадковість.
Крім цього на розвиток хвороби впливає не тільки естроген, але і весь гормональний фон жінки. До них відносяться гормони щитовидної залози, гормони, які виробляються залозами, гіпофізом. Якщо у жінки спостерігаються порушення виділення гормонів, то в половині випадків це позначається на молочній залозі і призводить до фіброаденоми.
Профілактики фіброаденоми молочної залози немає. Але щорічне відвідування лікаря-мамолога, проходження УЗД, а також самоконтроль (промацування грудей) допоможе виявити хворобу на ранній стадії.
Лікуванням цієї хвороби служить криоабляція, або заморожування пухлини. Ця процедура сприяє подальшому скороченню пухлини і її зникнення. Вирішити дану проблему можливо і хірургічним шляхом.