Лікарський засіб амітриптилін є антидепресантом, який належить до групи інгібіторів, що має седативну дію. Амітриптилін і алкоголь дають небезпечне поєднання, яке може бути згубним для нервової системи і для здоров'я в цілому.
Застосовується даний препарат виключно за призначенням лікаря. Основні показання до застосування: неврогенні болі хронічного характеру, депресії різної етіології, фобічні розлади, порушення поведінки і змішані емоційні розлади, дитячий енурез, булімічний невроз, психогенна анорексія. Амітриптилін не викликає галюцинацій і марення, як антидепресанти зі стимулюючим ефектом. Може застосовуватися як профілактика мігрені.
Призначається амітриптилін після їжі або під час їди всередину, починають з невеликої дози двадцять п'ять міліграм двічі в день, згодом дозу підвищують вдвічі, поки не наступить бажаний антидепресивний ефект. Максимальна доза становить 200 мг, а у важких випадках до 300 мг, як правило, в таких ситуаціях призначають препарат внутрішньом'язово, контролюючи соматичний стан. Якщо спостерігається стійкий терапевтичний ефект, дозу поступово знижують, приблизно через місяць оцінюють стан пацієнта, результат, що не вражає, говорить про те, що подальше лікування цим лікарським засобом недоцільно.
Не варто забувати про існування можливих побічних дій амітриптиліну: рухове збудження, сплутаність свідомості, підвищена стомлюваність, запаморочення, шум у вухах, порушення концентрації уваги, тремтіння кінцівок, безсоння або підвищена сонливість, нічні кошмари уві сні, тривожність, судоми. Супутні: аритмія, тахікардія, серцева недостатність, непритомні стани, відсутність апетиту, блювотний рефлекс, нудота, печія, втрата і порушення смакових відчуттів, рідкі випорожнення, алергічні прояви у вигляді кропив'янки, свербежу, набряків.
Протипоказаннями для лікування амітриптиліном є: гіпертонічна хвороба, серцева недостатність, виразка шлунка, гострий інфаркт міокарда, гострі захворювання нирок і печінки, атонія сечового міхура, непрохідність кишечнику, вагітність, індивідуальна непереносимість, протипоказаний для дітей до шести років. Так само препарат здатний підвищувати судомну готовність пацієнта, в анамнезі якого є судомні напади.
Дія алкоголю на організм підрозділяється на дві фази – збудження і гальмування, причому друга фаза схожа з дією амітриптиліну, амітриптилін і алкоголь викликає пригнічення дихального центру, а в подальшому летальний результат, якщо людина знаходиться в стані сильного сп'яніння.
Амітриптилін у поєднанні з алкоголем викликає підвищення температури тіла, параліч кишечнику, провокуючи його непрохідність. Так само різкий підйом артеріального тиску, що може ускладнитися інфарктом міокарда та інсультом.
Амітриптилін і алкоголь, проникаючи в печінку, викликають некроз печінки, токсичну гіпоксію, часом несумісну з життям.
Допомога пацієнтові до приїзду швидкої допомоги, полягає в промиванні шлунка, потім призначається активоване вугілля, подальше надання допомоги в умовах стаціонару. Якщо пацієнту призначається амітриптилін, він чітко повинен знати, що алкоголь і амітриптилін не сумісні.