Субота , 10 Червня 2023
ruuk
Головна / Медицина / Алкогольна залежність: діагностика та лікування

Алкогольна залежність: діагностика та лікування

Чим раніше залежні розпочнуть терапію, тим вищі шанси повернутися до життя без алкоголю. Таким чином, можна уникнути серйозних збитків для здоров'я.

Більшість алкоголіків звертаються до лікаря, тому що вони вже мають проблеми, викликані надмірним вживанням алкоголю.

Іноді причиною візиту є відчуття, що у них із потягом до алкоголю щось не так. Самоперевірки можуть допомогти адиктивним оцінити, чи є їх поведінка щодо вживання алкоголю сумнівною.

Алкогольна залежність: діагностика та лікуванняВедення щоденника вживання алкоголю також може допомогти отримати ясність щодо того, як часто і коли ви вживаєте спиртне.

Як ставиться діагноз?

Лікар може виявити ознаки алкогольної залежності за допомогою докладного анамнезу, медичного огляду та аналізу крові. Можливе пошкодження таких органів, як печінка, також може бути виявлено таким чином.

Спеціальні запитання також можуть допомогти визначити, чи є у залежної особи проблеми із алкоголем.

Лікар діагностує алкогольну залежність, якщо на три або більше з таких питань можна відповісти ствердно:

  • Хворий відчуває сильне бажання випити спиртного.
  • Втрачає контроль над тим, коли і скільки пити — п'ють щодня і не можуть покинути, як тільки почали.
  • У людини з'являються симптоми відміни, такі як нудота, тривога або тремор, коли немає або менше алкоголю.
  • Розвинулася толерантність: потерпілому доводиться пити дедалі більше алкоголю задля досягнення певного ефекту. Наприклад, алкоголь як снодійний, заспокійливий, підбадьорливий, піднімаючий настрій, як засіб вирішення (психічних) проблем.
  • Інтереси та соціальні контакти ігноруються на користь алкоголю. Наприклад, постраждалі змінюють порядок дня, щоб мати можливість вживати алкоголь, налаштовують день так, щоб вони могли регулярно його вживати. Не може виконувати свої щоденні обов'язки через адикцію.
  • Залежні люди продовжують вживати алкоголь, навіть якщо це вже викликало проблеми. Наприклад, шкода здоров'ю чи проблеми на роботі та в сім'ї. Нещасні випадки чи сварки сталися у стані алкогольного сп'яніння.

Як лікується алкогольна залежність?

Алкогольна залежність — це хвороба, до якої потрібно ставитися серйозно та лікувати. Чим раніше розпочато терапію, тим більше шансів залишитися «сухим», тобто взагалі не вживати алкоголю. Фахівці називають це «утриманням».

Існую безліч медичних центрів, де лікують алкогольну залежність, серед них можна виділити ВітаКод, ща знаходиться у Вінниці. Детальніше о цінах на послуги можна ознайомитись на https://vitacode.com.ua/price/likuvannia-alkoholizmu.

Якщо залежні не можуть уявити, що взагалі не вживають алкоголь, метою терапії також може бути зниження споживання алкоголю.

Першим кроком у звільненні від алкогольної залежності завжди є усвідомлення аддикту, що він хворий і потребує допомоги.

Більшість хворих не можуть самостійно змінити свої звички у вживанні спиртного. Консультаційні центри можуть запропонувати допомогу на ранньому етапі. Вам також може допомогти і сімейний лікар. Для успішного лікування синдрому відміни потрібні кілька лікувальних заходів:

Фізична абстиненція

У цій фазі організм має бути «відучений» від алкоголю. Для алкоголіка раптова відмова від спиртного може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям. Можливі небезпечні ускладнення, такі як тяжкі судоми і навіть небезпечна для життя біла гарячка. Для запобігання таким ускладненням дезінтоксикацію часто проводять у стаціонарі під наглядом лікаря. Серед іншого, хворі отримують ліки, що полегшують симптоми відміни.

Розумове відлучення

Після подолання фізичної абстиненції важливо, щоб постраждалі також знайшли вихід зі своєї психологічної залежності від алкоголю. Постраждалі мають навчитися вести життя без алкоголю.

Використовуються найрізноманітніші методи: у тому числі групова терапія, індивідуальні заняття, техніки релаксації, спортивні та лікувальні тренування, арт- та музична терапія. Разом із алкозалежними експерти намагаються з'ясувати причини їхньої алкогольної адикції: які особисті тригери та повсякденні ситуації призводять до таких трагедій? Разом із терапевтом розробляються стратегії життя без алкоголю: наприклад, як можна вирішити проблеми без спиртного, як постраждалі можуть розслабитися та стати сильними без цього подразника.

Лікування супутніх психічних та фізичних захворювань

Психічні захворювання, такі як депресія або тривожні розлади також можуть бути результатом алкогольної залежності. Якщо в цьому напрямку лікування відбувається успішно, шанси на одужання збільшуються.

Соціальна підтримка

Важливо, щоб продовжували отримувати підтримку фахівців після фізичного та психологічного лікування. У такий спосіб можна уникнути рецидивів. Це включає, серед іншого, регулярні відвідування консультаційного центру для алко- та наркозалежних, а також регулярне медичне обстеження. Групи самодопомоги також можуть допомогти вам не стати знову залежними від алкоголю — там вони можуть обмінюватися ідеями з іншими та мотивувати один одного.

Підтримка родичів

Наркоманія впливає не лише на життя алкоголіка, а й на життя оточуючих. Родичі, іноді колеги, часто першими помічають, що у когось є проблеми зі спиртним.

Повсякденне життя з алкоголіком може бути дуже напруженим і стомлюючим. Родичі можуть отримати пораду та підтримку у центрах консультування з таких питань. Там же ви можете отримати консультацію безкоштовно та анонімно. Крім того, групи взаємодопомоги пропонують родичам можливість обмінятися ідеями з людьми, які перебувають у схожій ситуації. Незайвими можуть бути і поради людей, які тривалий час супроводжують алкоголіка. Справа не тільки в тому, як родичі алкоголіка можуть допомогти у боротьбі з алкоголем, важливо, щоб вони теж навчилися правильно діяти у тій чи іншій ситуації.

Висновок: лікування алкогольної залежності має проводитися комплексно — від усвідомлення самого хворого, що він хворий, — до медикаментозного.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Антиспам *