Пухлина мозку – це новоутворення в мозковій тканині. Найчастіше цю хворобу називають раком мозку. Це помилка, тому що раком називають пухлину епітелію (шар, що покриває як зовнішні, так і внутрішні поверхні організму).
До симптомів хвороби відносять часті головні болі (особливо зранку), напади епілепсії, нудота, блювання.
Перебуваючи в різних відділах головного мозку, новоутворення діє по-різному. Наприклад, пухлина, що знаходиться в лівій скроневій або лобовій частках, може викликати дисфазию (порушення мови). Пухлина, що знаходиться в правій півкулі викликає ослаблення діяльності лівої руки і ноги, а, відповідно, перебуваючи в лівій півкулі – правої руки і ноги.
Хворобу ділять на два види. До першого відноситься доброякісна пухлина, до другого – злоякісна. Їх відмінність полягає в тому, що при доброякісній пухлині новоутворення не поширюються на інші, здорові тканини і не приносять шкоди тканині, на якій знаходяться. Вони розвиваються повільно і рідко переростають у злоякісні. Часто зустрічається одна з різновидів доброякісної пухлини – менінгіома, яка утворюється з тканини, що оточує мозок. Головною особливістю доброякісного новоутворення є те, що воно не виникає знову.
Злоякісні ж пухлини розвиваються дуже швидко і можуть виникнути в двох випадках: якщо новоутворення виникли в самому мозку і якщо ракові клітини, які знаходяться в інших органах, перейшли на мозок (велика частина випадків). Цьому виду пухлини головного мозку властиво розростатися, переходячи на навколишні тканини, руйнуючи їх. Але, тим не менш, злоякісна пухлина головного мозку не може метастазувати (процес поширення ракових клітин через кров і лімфу) в інші органи.
При лікуванні доброякісної пухлини складність може виникнути, якщо новоутворення знаходиться у важкодоступному місці. В інших же випадках такий вид хвороби легко піддається лікуванню хірургічним шляхом. Лікування ж злоякісної пухлини більш складне. Вони не видаляються повністю і можуть виникнути знову.
Якщо доброякісну пухлину легко можна діагностувати, то злоякісне новоутворення піддається діагностиці тільки тоді, коли воно вже переросло в життєво-важливі відділи головного мозку.
Це захворювання має ще масу невивчених сторін, дослідження яких, у наслідку, допоможуть більш якісно та своєчасно діагностувати і лікувати пухлини головного мозку.