Наркоз вже дуже давно широко використовують у хірургії, рятуючи хворих від можливості відчувати фізичний біль. Такий стан можна порівняти з втратою свідомості, але викликаною штучно.
Лікар-анестезіолог підбирає комбінацію ліків у відповідності з віком, вагою хворого, а також згідо з індивідуальними фізіологічними особливостями організму. Величезна маса людей більше бояться самого наркозу, ніж майбутньої операції.
Оцінити вплив анестезії на організм людини складно, тому що видів наркозу існує кілька.
Види наркозу:
- Внутрішньовенний;
- Внутрішньом'язовий;
- Інгаляційний.
Вибір виду наркозу залежить від типу майбутньої операції. У ході деяких досліджень, вченими було доведено, що застосування загального наркозу здатне позначатися на розвитку нервової системи, провокувати часткове відмирання клітин.
Але з двох зол вибирають менше – наркоз найчастіше просто необхідний. Багато інших ліків та препаратів мають побічні дії, але їх продовжують приймати, розуміючи, що ту чи іншу хворобу без них вилікувати не вийде.
Наслідки застосування наркозу поділяють на ранні та пізні. Ранні наслідки – кома і смерть після операції. Передбачити поведінку організму практично неможливо, особливо, якщо операція потрібна терміново.
Пізні наслідки наркозу дають про себе знати тільки через якийсь час після операції. Це може бути кілька днів, а може бути і кілька тижнів або місяців. Медики відносять до цієї групи головні болі, що не знімаються спазмолітиками; тривалі запаморочення; розлади уваги і пам'яті; розлади серцево-судинної системи – частішає пульс, може підвищуватися артеріальний тиск, можливі болі в області серця. Можуть виникнути проблеми з печінкою, нирками, і, як наслідок – з обміном речовин.
За розповідями тих, до кого був застосований наркоз, але серйозні ускладнення не були виявлені, виділяють такі неприємні моменти після операцій: тривалий розлад сну, галюцинації, розлади мовлення та слуху.
Ці симптоми проходять через деякий час без застосування ліків. На ступінь серйозності всіх наслідків впливає тривалість анестезії, вид операційного втручання, і те, які були застосовані знеболюючі ліки.
Зараз вчені продовжують шукати більш щадні варіанти наркозу для людського організму. Але одне очевидно – абсолютно нешкідливого наркозу немає, і кожний з них завдає травму головного мозку людини, в тій чи іншій мірі.