Побутові хімічні реагенти, кислоти і луги, небезпечні ліки є, напевно, в кожній квартирі. Відповідно, з отруєнням може зіткнутися абсолютно будь-яка людина.
Ознаки інтоксикації відомі кожному: це і нудота з наступною блювотою, біль у животі (шлунку або кишечнику), діарея різного ступеня вираженості. При сильному отруєнні можуть виникнути порушення серцево-судинної системи (почастішання або уражень серцебиття, ниткоподібний пульс), нервове збудження або, навпаки, загальмованість.
Якщо людині вчасно не надати допомогу, отруєння загрожує розвитком гострої ниркової недостатності, комою і смертю. Як не розгубитися? І що робити, якщо ви зіткнулися з отруєнням?
Крок перший.
Найперша дія при будь-якій інтоксикації – промивання шлунка. Для його проведення не має значення ні природа хімічного або побутового реагенту, ні його кількість, ні давність отруєння. Лікарі проводять цю процедуру за допомогою шлункового зонда, але спеціальне обладнання зовсім не обов'язково.
Візьміть теплувату воду, трохи підсоліть, потім примусьте потерпілого випити якомога більшу її кількість. Після цього слід викликати в нього блювоту, для чого достатньо пальцями натиснути на корінь язика. Промивання необхідно повторити кілька раз (2-4), використавши приблизно 3-4 літри води. Промивні води в кінці процедури повинні бути чистими. Прибравши шкідливу речовину з шлунка, дайте вашому пацієнту 2 або 3 столові ложки розтовченого активованого вугілля, а потім проносний засіб.
Важлива інформація! Якщо потерпілий отруївся кислотою, ні в якому разі не пробуйте погасити цю хімічну речови лугом, наприклад содою. Якщо це зробити, відбудеться дуже бурхлива хімічна реакція з утворенням великої кількості вуглекислого газу. Шлунок може просто не витримати такого тиску і розірватися!
Крок другий.
Тепер потрібно очистити кишечник від токсинів. Медперсонал використовує для цього сифонну клізму, але в домашніх умовах можна обмежитися декількома очисними клізмами. Знадобиться вода кімнатної температури в кількості 4 або 5 літрів. Укладіть потерпілого на лівий бік, попередньо підстеливши клейонку, йому ноги зігніть в колінах. Наконечник клізми змастіть вазеліном або дитячим кремом, введіть в товсту кишку воду. За один раз можна вводити не більше 1, максимум, 1,5 літри води.
Крок третій.
Багато отрут всмоктуються дуже швидко і, відповідно, продовжують чинити негативний вплив навіть після очищення шлунково-кишкового тракту. Вони ушкоджують печінку та сечовидільну систему, викликаючи гостру ниркову недостатність. У такій ситуації необхідно наситити організм пацієнта сольовими розчинами щоб прискорити виведення отрути. В стаціонарах для дезинтоксикації застосовують внутрішньовенні вливання, але якщо можливості негайно госпіталізувати пацієнта чому-небудь немає, можна це зробити і через пряму кишку. Приготуйте розчин, додавши до 5 літрів теплої кип'яченої води 1 чайну ложку солі (без гірки»). Додавайте розчин у пряму кишку невеликими порціями, по 10-15 мл
Однак пам'ятайте, що всі перераховані вище дії гарні тільки під час очікування швидкої допомоги. Не варто займатися самолікуванням. При першій же можливості постарайтеся госпіталізувати постраждалого!