Гінекомастія досить-таки поширена хвороба у чоловіків, близько 40%. Вона не нова. Згадки про неї можна знайти в текстах, що відносяться до XIV століття.
Її назва походить від грецьких слів – жінка (gynes) і груди, молочна залоза (mastos). Ознакою є збільшення молочних залоз хворого або його відкладення жиру навколо молочних залоз.
Якщо залоза розвивається з мінімумом жирових відкладень, то такий тип гінекомастії називається істинним. Часто цей тип хвороби супроводжується спадковими і гормональними захворюваннями.
До другого типу належить змішана гінекомастія. Її існує два виду: Переважання залозистого компонента над жировим відкладенням. Його виникнення, в основному, пов'язано з прийомом медикаментів, в тому числі стероїдів. При такому виді захворювання є одна особливість. При натисканні виділяється секрет молочної залози. Другий вид — коли жир переважає, формування залози слабко виражено. Дана ситуація в основному виникає, якщо така проблема вже була в підлітковому віці, однак лікування не проводилося.
Третій тип називається хибним (липомастия). Частіше всього зустрічається у чоловіків, які страждають ожирінням. У цій ситуації рішенням служить видалення жирової тканини, що сприяла збільшенню грудей, хірургічним шляхом.
В більшості випадків в групу ризику потрапляють підлітки і чоловіки після 50 років. Основна причина, яка сприяє розвитку хвороби, — брак чоловічого гормону (тестостерону) або ж надлишок гормону (естрогену).
Деякі продукти містять речовини, що мають властивості естрогену. До них відносяться розчинну каву, бразильський горіх, соєві боби та продукти з сої. Щоб уникнути виникнення гінекомастії, чоловікам варто обмежити вживання цих продуктів.
Лікування гінекомастії у чоловіків залежить від стадії захворювання. На першій стадії (триває перші чотири місяці) можливо звернути назад процес утворення молочної залози. Для цього призначають препарати, які підвищують кількість чоловічого гормону (препарати, що містять тестостерон), або знижують кількість жіночого (антиэстрогенные препарати). Перебуваючи у другій стадії (триває до одного року) процес ще можна зупинити, але це трапляється вкрай рідко.
І, нарешті, при третій стадії одними лікарськими засобами не обійтися. У хід іде ніж хірурга. В процесі операції видаляється тканина молочної залози, відкачується зайвий жир.