Дельфіни здавна вважаються якщо не друзями, то, як мінімум, хорошими товаришами людини.
В історії відомо не мало випадків, коли ці розумні, доброзичливі, грайливі ссавці виручали моряків після кораблетрощі, рятували потопаючих людей. Дельфіни дуже легко йдуть на контакт, добре піддаються дресурі. Спеціально навчені, вони виступають з розважальною програмою в дельфінаріях і водних цирках. Останнім часом все більшого поширення набуває ще одна корисна властивість дельфінів — дельфінотерапія.
По суті, дельфінотерапія — це сукупність ультразвукових випромінювань дельфіна, фізичної активності, перебування в оздоровчій морській воді і, звичайно ж, потужної психологічної терапії. Дельфіни спонукають людину, що перебуває з ними в басейні, до невербального контакту, ігор, дарують безліч позитивних емоцій, які оздоровлюють краще будь-яких ліків.
Але все-таки, основна складова дельфінотерапії — ультразвук. Лікування ультразвуком практикується в медицині вже близько 40 років і носить назву сонофорез або фонофорез. Ультразвук унікальний тим, що не впливає на окремі системи або органи людини, а робить масаж на клітинному рівні. Завдяки цьому відбувається поліпшення міжклітинного обміну речовин і циркуляції рідини в організмі. Природний ультразвук, видаваний дельфінами, у кілька разів цінніший за механічний і також здатний надавати анальгетичну дію.
Сам дельфін живе за рахунок ультразвуку. Його тонкий слух і ехолокація дозволяють прекрасно орієнтуватися під водою, не сподіваючись на зір. Звукові сигнали, що видаються дельфіном, мають різну частоту. На відстані півметра від людини ця частота дорівнює 500 герцам з регулярністю повторення близько 2,5 секунд. Також відомі здатності дельфіна направляти ехолокаціонний пучок в різні точки людського організму.
Результати дельфінотерапії досі вражають весь науковий медичний світ. Вченим поки що не вдалося визначити закономірність ультразвукових «пісень» дельфінів, але те, що вони позитивно впливають на організм — навіть не піддається сумнівам. Умова тільки одна — регулярність терапії. Видимий ефект досягається після проходження спеціального курсу, розробленого спільними зусиллями терапевтів, психологів і зоологів. Цей курс включає в себе певну програму вправ, де дельфін є не тільки об'єктом захоплення, але й партнером, помічником.
Протипоказання дельфінотерапії незначні і, в основному, обумовлені індивідуальними особливостями організму. Але навіть якщо лізти в воду до дельфінів не видається можливим, то подивитися їхню яскраву виставу рекомендується всім і кожному.