Субота , 10 Червня 2023
ruuk
Головна / Медицина / Дерматологія / Кільцеподібна гранульома у дітей — причини, симптоми і лікування

Кільцеподібна гранульома у дітей — причини, симптоми і лікування

Кільцеподібна гранульома (лат. Granuloma annulare) — це хронічне захворювання шкіри, яке найчастіше з'являється у дітей. Вона не заразна і м'яко протікає, тим не менш, іноді її дуже важко діагностувати. Бувають випадки, коли людина з кільцеподібною гранульомою тривалий час безрезультатно лікується від захворювань шкіри зі схожими симптомами.

Кільцеподібна гранульома у дітей

Кільцеподібна гранульома — причини і фактори ризику

Причини виникнення кільцеподібної гранульоми не відомі, однак, найчастіше, вважається, що основою передумовою захворювання може бути імунна відповідь на невідомий антиген. У свою чергу, в списку факторів ризику знаходяться удари, укуси комах, татуювання, проба Манту, противірусні щеплення, вірусні та бактеріальні інфекції, вплив ультрафіолетового випромінювання, супутні імунологічні та онкологічні захворювання. Деякі вважають, що розвитку кільцеподібної гранульоми сприяє цукровий діабет, однак його зв'язок з даним захворюванням шкіри не був остаточно підтверджений.

Кільцеподібна гранульома у дітей

Існують наступні клінічні форми кільцеподібної гранульоми:

  • Підшкірна
  • Локалізована
  • Дисемінована
  • Перфоруюча

Локалізована форма хвороби зустрічається у дітей у 90% випадків і лише у 10% у дорослих. Вона являє собою поодинокі осередки на кистях, стопах, гомілках, а так само на згинах кінцівок рук і ніг. При цьому утворюються папульозні висипання щільної консистенції. Вони можуть мати вигляд півмісяця або кільця, але середина або центр пораженої зони виглядають неушкодженими.

Осередки мають розмір від двох до п'яти сантиметрів і більше, деякі з них з нерівними краями, відтінок бузково-рожевий. Папульозні вузлики залягають досить щільно у товщі шкірного покриву. Бувають випадки, коли кільця утворюються в районі великого суглоба або іншої ділянки шкіри.

Гранульома підшкірної форми зустрічається в основному у дітей до шестирічного віку, розміщуючись найчастіше на волосистої частини шкіри голови і пальцях рук, може вражати область верхньої повіки.

У рідкісних випадках перфорируючої форми патології до захворювання схильні діти, підлітки і молоді люди. При цьому папульозний висип має в центрі пробку, наповнена вмістом у формі желе, яке періодично виділяється, утворюючи кірочки, вдавлені в середину папули. Після того як скоринка відпадає, залишається гіперпігментований рубець.
Дисемінована форма гранульоми у дітей зустрічається рідко.

Діагностика кільцеподібної гранульоми

Діагноз зазвичай ставиться на основі симптомів. При цьому слід відрізняти кільцеподібну гранульому від навколосуглобових вузликів (розташування вузликів глибше, ніж у випадку гранульом), саркоїдозу кільцеподібного (характеризується фіолетово-коричневими вузлами і часто протікає на тлі змін в інших органах) і червонго плаского кільцеподібного лишаю (характеризується більш пласкими потовщеннями та іншим позиціонуванням місць ураження). На жаль, іноді симптоми неоднозначні, що є показанням для гістологічного дослідження, тобто біопсії.

Лікування

У випадку локальних змін, хороший ефект досягається застосуванням місцевої терапії. Загальне лікування застосовується у випадках коли осередки ураження розкидані або в разі відсутності реакції на місцеве лікування. У дітей дуже часто спостерігається спонтанне зменшення змін.

Як було сказано вище, у випадку окремих змін достатньо застосувати місцеве лікування (кортикостероїди в оклюзійних пов'язках). Також спостерігалося поліпшення після застосування 0,1% такролімусу або 1% пімекролімусу.

При загальному лікуванні застосовують кортикостероїди, дапсон або протималярійні препарати. У важких випадках можна використовувати циклоспорин А чи ефіри фумарової кислоти.

При лікуванні кільцеподібних гранульом можна застосувати також заморожування осередків рідким азотом або хлоридом етилу. При розсіяній формі захворювання поліпшень можна добитися використовуючи фотохіміотерапію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Антиспам *