Найбільш поширеним захворюванням у гінекологічній практиці є хронічне запалення придатків. Існує кілька видів хронічного запалення придатків: сальпінгіт, тобто запалення маткової труби; оофорит – запалення яєчника, так само зустрічається загальне запалення маткової труби і яєчника – сальпінгоофорит.
У запальний процес може залучатися матка – ендометрит, зважаючи на те, що внутрішні статеві органи жінки розташовуються по сусідству, найчастіше запалюються прилеглі органи один за іншим. Так само запалення придатків може бути одностороннім і двостороннім.
Ознаками захворювання в першу чергу є зниження імунітету у зв'язку з переохолодженням організму, хронічною перевтомою, що викликає загострення хронічного процесу. Хронічний процес запалення придатків формується на ґрунті перенесеного та недоліченного гострого запалення придатків.
Прогресуванню запалення жіночих статевих органів сприяє наявність в організмі різних інфекцій і вірусів (стафілококи, стрептококи, хламідії, гонококи, кандидози і т. д.).
У деяких випадках причиною хронічного запалення придатків є введення в порожнину матки внутрішньоматкової спіралі, а також медичні аборти, діагностичне вишкрібання, ускладнений післяродовий період.
Основними симптомами хронічного запалення придатків є наявність сильної болі в нижній частині живота. Якщо сальпінгоофорит однобічний, то біль виникає з однієї сторони і може віддавати в копчик, в стегно, в пах, відбувається підвищення температури тіла, озноб, слабкість, пітливість, утруднене сечовипускання.
Під дією сильного запального процесу, в яєчнику може накопичуватися гнійний вміст і з'являється небезпека розриву , тому при перших больових симптомах необхідна термінова консультація лікаря-гінеколога, щоб не посилювати розвиток гнійного процесу.
Лікар призначить лікування, щоб запальний процес не зачепив сусідні органи (сечовий міхур, нирки), призначить УЗД, антибактеріальну терапію.
Не потрібно намагатися самостійно призначати собі лікування, тому що запалення придатків загрожує розвитком безпліддя.
На час лікування слід утриматися від статевих зносин, переохолодження, підняття тягарів. Рекомендується раціональне харчування (вітаміни, мікроелементи, білки), чергування праці і відпочинку. Здоровий спосіб життя допоможе зміцнити організм і уникнути рецидивів і ускладнень, пов'язаних з хронічним запаленням придатків.