Прийнято розділяти доброякісні та злоякісні пухлини нирок, коли відбувається розростання ниркової тканини і зміна клітин. Злоякісні утворення нирок зустрічаються частіше, ніж доброякісні, причому у чоловіків, ніж у жінок.
Причинами розвитку новоутворень такого органу як нирки є в першу чергу спадковість, шкідливі звички (куріння), порушення в імунній системі, вплив радіації. Синдром набутого імунодефіциту або як частіше його називають снід також дуже часто відображається на нирках і здатний викликати гемангіому.
До доброякісних пухлин відносяться: гемангіома нирок, ліпома, фіброма, аденома, ангиома, дермоид, лимфангиома, міксома. До онкологічних утворень слід віднести: миоангіосаркома, нирково-клітинний рак, липоангіосаркома, фиброангіосаркома, змішана пухлина Вильса.
Симптомами пухлинних утворень нирок є періодичне підвищення температури тіла, слабкість, підвищена стомлюваність, зниження апетиту, внаслідок чого схуднення, в крові – анемія, підвищена ШОЕ. Спостерігається підвищення артеріального тиску, сліди крові в сечі, наявність ниркової коліки і тупий біль в області попереку, що віддає в стегно або пах, варикоцеле.
Перш за все, в діагностиці гемангіоми нирок велике значення має комп'ютерна томографія та УЗД нирок.
У разі підтвердження діагнозу основний метод лікування – хірургічний, поряд з консервативним лікуванням проводять гормональну терапію, а так само імунотерапію.
Причиною розвитку гемангіоми є вроджений дефект переплетення стінок кровоносних судин, внаслідок чого можуть виникати масивні крововиливи. Під час бурхливого зростання організму найчастіше і відбувається ріст гемангіоми, тобто в період дитячого і підліткового віку. У людей середнього віку це захворювання можна зустріти вкрай рідко, а от серед літніх, навпаки, гемангіому можна виявити вперше.
Гемангіома нирок, за рідкісним винятком, може переродиться в злоякісну патологію. Якщо у лікаря є підозра, то призначається повне обстеження хворого і якщо виникає така небезпека, то вдаються до видалення пухлини.
Гемангіома маленьких розмірів протікає безсимптомно і ніяк себе не проявляє, однак при її збільшенні відбувається здавлювання навколишнього тканини і порушується кровообіг, що призводить до появи гематурії (крові в сечі). Біль в поперековій області, слабкість і швидка втомлюваність, загальне нездужання вказують на зростання пухлини. Закупорка сечовивідних шляхів при нирковій коліці може призвести до появи крові в сечі і різких болів у попереку.
Якщо відбувається здавлювання вен нирки зростаючої пухлиною, у чоловіків може виникнути варикоцеле (розширення вен сім'яного канатика). Артеріальна гіпертензія може розвинутися, якщо зростаюча пухлина починає здавлювати ниркові артерії. Падіння артеріального тиску, різка слабкість, втрата свідомості, виникнення сильних болів у животі і попереку, поява крові в сечі є ознаками розриву гемангіоми нирок.