З кожним роком зростає число хворих з захворюваннями нирок та сечовивідної системи. Лікар-фахівець проводить бесіду і оглядає пацієнта. Однак, це тільки початок, методів діагностики при захворюваннях нирок існує досить багато.
Після першого огляду лікуючий лікар, як правило, призначає різновиди функціональної діагностики та лабораторні дослідження. Для початку слід провести загальний, а також біохімічний аналізи сечі і крові. Щоб остаточно виставити діагноз лікар може також направити на проходження інших різновидів аналізів.
При діагностиці захворювань нирок найпоширенішими аналізами сечі вважаються за Зимницьким, а також по Нечипоренко. Проведення аналізу за Зимницьким слід проводити при підозрі на можливі запальні процеси або ниркову недостатність. Його необхідно збирати 6 разів на добу, причому в різні ємності. Аналіз сечі по Нечипоренко здатний виявити кількість циліндрів, еритроцитів і лейкоцитів. Для його проведення потрібен ранковий аналіз.
Ультразвукове дослідження також є чільним при хворобах нирок. УЗД найбільш точно і досконало дає повну картину захворювання.
В даний час в передових клініках застосовується доплерографія, яка по суті являє собою те ж саме ультразвукове дослідження тільки в кольорі. Крім того доплерографія дозволяє розглянути в якому стані знаходиться кровотік і судини, до того ж різні дефекти нирок більш точно проглядаються.
Рентгенологічний метод досі актуальний, він зручний тим, що є безболісним і не потребує додаткової підготовки. Однак, цей спосіб діагностики не здатний виявити багатьох хвороб нирок, але чудово відображає наявність каменів і їх габарити. До того ж користуватися рентгенологічним методом занадто часто протипоказано, тому що рентгеновські промені негативно впливають на здоров'я організму людини в цілому.
Комп'ютерна томографія виграє в цій ситуації, бо за допомогою неї можна також побачити камені і визначити їх розмір, при цьому доза опромінення зводиться до мінімуму.
Магнітно-резонансна томографія також дуже інформативна, вона не заподіює пацієнту ніякого болю, обстеження з її допомогою займає до півгодини. Тут важливо відзначити деякі протипоказання – хворим з різними імплантантами МРТ строго протипоказана.